Hoće li Srbija dobiti inovativne lekove?
Od novih inovativnih lekova koji su se u zemljama EU pojavili posle 1. januara 2010. godine, pacijentima u Srbiji je o trošku osiguranja dostupan samo jedan. Studija o mogućim pravcima za povećanje efikasnosti zdravstvenog sistema u Srbiji koju je tokom prošle godine inicirala Američka privredna komora u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, pokazuje da Srbija ima skoro 9 puta manje novih inovativnih lekova u odnosu na Italiju, Sloveniju, Hrvatsku i Bugarsku (referentne zemlje u odnosu na koje se formira i cena lekova). Iskazano u brojkama, u Srbiji je od 2007. na listu stavljeno 12 novih inovativnih lekova, dok je taj broj u Italiji 133, Sloveniji 148, Hrvatskoj 62 i Bugarskoj 83 .
U Udruženju proizvođača inovativnih lekova INOVIA kažu da se pozitivna lista novim lekovima ne obnavlja poslednjih 4,5 godina, zbog čega nam nedostaju savremene inovativne terapije u skoro svim terapijskim oblastima. Kompanije članice ovog Udruženja u ovom momentu imaju više od 180 nerešenih zahteva za stavljanje lekova na pozitivnu listu, bilo da su u pitanju novi lekovi ili nove indikacije. Neki od tih zahteva, na rešenje čekaju i duže od 6 godina. Prema podacima RFZO, poslednji put inovativan lek stavljen je na pozitivnu listu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje početkom 2014. godine. Reč je o medikamentu sa liste A, za lečenje HIV-a. Na listu C, na kojoj su lekovi sa posebnim režimom izdavanja, inovativni medikamenti nisu uključivani još od kraja 2012. godine. Posebni ugovori rešavaju manjak finansija Godišnji budžet RFZO za sve lekove iznosi oko 360 mil EUR, što je tek oko 50 evra po glavi stanovnika, po čemu smo na samom dnu Evrope. Ipak, Bojan Trkulja, predsednik INOVIA, kaže za naš portal da nizak procenat zdravstvenog budžeta koji se troši na lekove, iako otežava uvođenje najsavremenijih terapija, ne može biti jedini razlog zašto pacijentima u Srbiji godinama nisu dostupne inovativne terapije. Podaci iz zemalja regiona, koje nemaju problem sa dostupnošću inovativnih lekova, a ne investiraju značajno više od naše zemlj, pokazuju da bi i sa nivoom ulaganja kakav je trenutno kod nas, osiguranicima moglo da se obezbedi više savremenih inovativnih terapija.
– U finansijskom planu za 2016. godinu postoji stavka od oko 900 miliona dinara koja je namenjena ulasku novih lekova na Listu, ali ta sredstva nisu ni počela da se troše iako je početak septembra – kaže Trkulja. U RFZO već dugo ističu da su svesni potrebe da se inovativni lekovi uključe na pozitivnu listu, ali i ukazuju da ove terapije zahtevaju znatno veće izdatke iz budžeta. Kako je cena inovativnog leka u rasponu od nekoliko desetina hiljada do nekoliko stotina hiljada dinara, očekuju da će sa farmaceutskim kompanijama postići saglasnost oko modela posebnih ugovora, koji je kao mogućnost dopušten u Pravilniku o načinu stavljanja lekova na pozitivnu listu u aprilu 2014. godine. Svrha ovih ugovora je preuzimanje dela troškova nabavke leka koje finansira RFZO od strane proizvođača leka ili nosioca dozvole za stavljanje u promet. U prethodne dve i po godine pokrenuto je više inicijativa kako bi posebni ugovori zaživeli, formirana je radna grupa i na zadovoljstvo obe strane, bilo je najavljeno da će prvi biti potpisani u junu. Dva modela koje je ponudio RFZO međutim, nisu bili prihvatljivi za proizvođače, koji su uputili predlog minimalnih izmena koje bi morale da se naprave. Osnovni problem je, kaže Trkulja, nedostatak predvidljivosti kao ključnog neophodnog elementa ovakvog tipa ugovornog odnosa, jer „ponuđeni modeli veoma dobro štite interese jedne strane, ali zato ni na koji način ne definišu kolika će biti obaveza proizvođača lekova". – Prema ponuđenim modelima, ta obaveza na strani proizvođača može biti višestruko veća u odnosu na ugovoreni iznos – ističe Trkulja, dodajući da iako ima određenih indicija da bi do traženih promena moglo da dođe, velika je šteta što je izgubljeno mnogo vremena, budući da smo ušli u septembar.
– Ukoliko zaista postoji dobra volja na strani države, pitanje modela na osnovu kojih bi se sklapali posebni ugovori bi moglo da bude rešeno veoma brzo, a uz odluke stručnih komisija RFZO, koje se očekuju u narednim nedeljama, mogli bismo da dobijemo prve inovativne lekove posle mnogo godina već pre kraja 2016. godine.
Potrebni kriterijumi za prioretizaciju
Naš sagovornik podseća da posebni ugovori nisu i ne mogu biti jedini način ulaska inovativnih lekova na pozitivnu listu – to nije praksa ni u jednoj zemlji Evrope – pa RFZO ima priliku da i bez ugovora ove lekove stavi na raspolaganje osiguranicima u vrlo kratkom periodu, a svakako pre kraja godine. Sa ovim je saglasna i predsednica Odbora za zdravstvo Američke privredne komore Sandra Marinković. Ono što nedostaje, kako ističe, jeste konkretan kriterijum za prioretizaciju. – Možda Srbija sebi ne može da priušti sve inovativne lekove, ali moraju da budu jasni kriterijumi na osnovu kojih se odlučuje koje su to terapisjke oblasti ili lekovi, prioritet za zemlju i biće prvi dostupni pacijentima. Marinković, dodaje i da Procedure za refundaciju novih inovativnih lekova na tržištu treba da budu pojednostavljene i s obzirom da ovakav vid terapije može značajno da smanji druge troškove zdravstvene zaštite. – Uvođenje ne mora da znači povećanje troškova. Naprotiv, osim poboljšanja opšteg stanja i produženja života bolesnika, upotreba inovativnih terapija pravi uštede u drugim segmentima zdravtsva – skraćuje se bolničko lečenje,broj bolovanje, sprečavaju se dalje kompiikacije koje onda zahtevaju skupe operativn?? zahvate i slično – kaže Marinković. Povećanom efikasnošću, poboljšanim bezbednosnim profilom i sledstvenim boljim ishodima lečenja, inovativni lekovi predstavljaju značajan napredak u savremenoj medicini. Istraživanja pokazuju da uobičajene terapije onkoloških pacijenata produžavaju život za 6 do 9 meseci, dok je sa inovativnim terapijama taj period i duži od 3 godine.
Lončar: Formirana komisija za inovativne lekove
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da je formirana vladina Komisija za inovativne lekove, a koja ima za cilj da te lekove uvede na pozitivnu listu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO). Formirana je komisija koja će sistemski do 2020. godine uvoditi inovativne lekove na pozitivnu listu – rekao je Lončar dodajući da je cilj da građani u Srbiji shvate da je prevencija osnov za svako uspešno lečenje.
Autor:ekapija.com, preuzeto sa www.vivateka.com