Iz *Apoteke*... Najčešći letnji problemi i kako se izboriti
Pitali smo farmaceuta
Najčešći letnji problemi i kako se izboriti
MR. PH. DANIJELA MARKOVIĆ
ZUA EUROMEDIC
Sa dolaskom leta, zbog visokih temperatura i usled neadekvatnog održavanja higijene, česte su urinarne i vaginalne infekcije, a preovladavaju crevne infekcije. Uzročnici crevnih infekcija mogu biti: bakterije, virusi, protozoe i razni paraziti. Čovek se može zaraziti preko zagađene hrane, vode, zagađenih predmeta sa kojima je u kontaktu, prljavih ruku i sl. Simptomi crevne infekcije mogu biti izraženiji (dijareja, povraćanje, povišena telesna temperature, bolovi) i blaži (mučnina, malaksalost, češće i ređe stolice). U zavisnosti od tegoba pacijentima savetujemo dijetetsko-higijenski režim ishrane i napominjemo da je veoma važna rehidratacija, odnosno nadoknada izgubljene tečnosti i elektrolita. Ovo naročito važi za starije osobe, hronične bolesnike i decu koja su i najosetljivija. Za rehidrataciju pacijentima preporučujemo glukozno-elektrolitni rastvor, koji treba piti u malim porcijama na svakih 5-10 minuta. Ovaj rastvor ne smeju da koriste osobe sa smanjenom funkcijom bubrega, povišenom koncentracijom kalijuma u krvi i alkalozom. Povraćanje nije prepreka za upotrebu rastvora i najčešće i prestaje posle rehidratacije. Ukoliko pacijent sumnja da se otrovao hranom, preporučujemo da popije neki adsorbens kao na primer aktivni ugalj ili diosmektit. Ukoliko pacijent pije još neke lekove treba, da napravi razmak između svojih redovnih lekova i adsorbenasa, jer adsorbensi imaju moć da vezuju sve, pa mogu umanjiti dejstvo lekova i ugroziti zdravlje pacijenta. Savetujemo pacijente da ukoliko se pomenute tegobe ne smire u roku od 24 časa, moraju da se jave lekaru, kada je verovatno potrebna i i.v. rehidratacija u vidu infuzije, a u nekim slučajevima i antibiotska terapija.
Paralelno sa rehidratacijom treba uvesti u terapiju i probiotike. Probiotici su neophodni za obnavljanje narušene crevne mikroflore. Probiotske – dobre bakterije i probiotske gljivice direktno pomažu u eliminaciji uzročnika infekcije. Probiotska gljivica S. Boulardi deluje u crevima, vezuje patogene bakterije i njihove toksine i izbacuje ih iz organizma. Ova probiotska gljivica se naročito savetuje uz antibiotsku terapiju, jer je sama otporna na antibiotike. Probiotske bakterije, bakterije-lactobacile i bifidobakterije, se vezuju za crevni epitel i ponovo uspostavljaju sve regulatorne mehanizme, zaustavljaju dijareju i pomažu da se uspostavi balans crevne flore. Probiotici su "pojačivači" crevnog imuniteta.
Takođe, u letnjim mesecima, pacijenti nam se obraćaju sa pitanjima vezanim za ujede insekata. Ujedi komaraca i krpelja, osim što su neprijatni, mogu izazvati i određene probleme. Oni su izazivači i prenosioci vrlo opasnih bolesti, pa je potrebno preduzeti neke mere opreza. U ovom slučaju, savetujemo preventivno korišćenje repelenata. Repelenti su sredstva koja se koriste radi odbijanja insekata. Pacijentima su na raspolaganju: fizički repelenti, koji rade na principu ultrazvuka (oni su pogodni za decu),zatim repelenti na bazi citrodiola, pogodni su za decu od 3. meseca, za trudnice i osetljive osobe, repelenti na bazi etarskih ulja, od ulja lavande, ruzmarina, bosiljka i sintetski repelenti koje ne preporučujemo deci ispod 2 godine.
Ako već dođe do uboda komarca , savetujemo stavljanje hladnih obloga i mazanje gelova na bazi hamamelisa, kamilice, aloje i pantenola. Oni hlade, smanjuju otok, bol, svrab, ubrzavaju regeneraciju i pojačavaju prirodnu zaštitnu funkciju kože. Bezbedni su i pogodni za decu. U slučaju jače alergijske reakcije na koži, preporučujemo upotrebu antihistaminskih masti lokalno na kožu, a izuzetno i primenu antihistaminika i oralnim putem. U slučaju uboda krpelja, on se mora odstraniti i to od strane stručnog lica, da ne bi došlo do kontaminacije. Ukoliko je krpelj bio zaražen, na mestu uboda se pojavljuje crvenilo u obliku koncentričnih krugova i tada mora da se uključi i antibiotska terapija.
Stopala treba negovati cele godine. Leto je period kada su naša stopala najviše izložena oku javnosti, a to je i period kada ona najviše trpe. Zbog visokih temperatura, dolazi do prekomernog znojenja i to pogoduje razvoju gljivičnih infekcija. Savetujemo pacijente da pored redovne higijene, mogu da koriste pudere (sa timijanom, eukaliptusom, čajnim drvetom) i sprejeve. Oni sprečavaju prekomerno znojenje i stvaranje atletskog stopala. Ukoliko dođe do razvoja gljivica, neophodna je terapija antimikoticima stopala i noktiju.
Koža peta je najosetljivija i ukoliko se ne neguje, ona postaje suva i sklona pucanju. Ispucale pete mogu biti veoma bolne, dolazi do pojava ragada, koje mogu da zahvate čak i dermis , što može dovesti do razvoja infekcije. Ovaj problem je naročito izražen kod dijabetičara usled oštećenja nerava (tzv. dijabetesne neuropatije), koji inervišu znojne žlezde može doći do smanjenog znojenja, zbog čega koža postaje suva i lako puca. Zbog toga pacijentima sa slabom cirkulacijom i dijabetičarima, savetujemo, da posle uklanjanja mrtvih slojeva ćelija obavezno hidriraju stopala, a naročito pete. Za negu preporučujemo kreme na bazi uree koja vraća koži vlažnost, ubrzava regeneraciju i uklanja slojeve kože, a ima i protivupalno i antimikrobno dejstvo. Zatim se mogu koristiti i kreme sa pantenolom (umiruju kožu, hidriraju je i sprečavaju iritaciju), u kombinaciji sa vitaminom A (ubrzava epitelizaciju) i ribljim uljem (regeneriše iritiranu kožu). Cilj nege je da se suva koža hidrira i da postane glatka i elastična.
U našoj apoteci izrađujemo veliki broj krema, kako za lečenje problematične kože, tako i za negu zdrave kože lica i tela. Uvek smo na raspolaganju pacijentima. Tu smo da saslušamo i damo dobar savet.
Apoteka EUROMEDIC, Francuska 37A, je član je BB Soft Info centra.Sve informacije kao i usluge koje apoteka pruža možete pronaći na sajtu www.nadjilek.rs ili na mobilnoj aplikaciji Nadji lek za android telefone. Aplikaciju preuzmite na Play Store besplatno.